2013 APTA Nationals

Thursday - Sunday, March 7-10, 2013


Men - Main - Top 1/4

Round of 128Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-Finals
du Randt - Parsons 
ITC 04:00      C1
Rowland - Rowland 
 
 du Randt - Parsons 
7-5, 6-2 
ITC 05:00      R1
 
 Guzik - Warner 
6-0 6-1 
 
 
 
 du Randt - Parsons 
6-1 6-0 
 
 
Sat ITC 10:00      RR1
 
 
 
 Erskine - Martin 
6-3 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 du Randt - Parsons 
6-2 6-2 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 11:30      X1
 
 
 
 
 
 
 
 Grangeiro - Moore 
6-4 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 du Randt - Parsons 
6-1 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 04:00      QR1
 
 
 
 
 
 
 du Randt - Parsons
 6-2 6-0
 
 Team Advances to Semi-Final
 (see below)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Barnes - Wistken 
6-3 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kress - Porter 
ITC 04:00      C2
Guzik - Warner 
Kline - Mangan 
ITC 03:00      C3
Blasius - Kanwisher 
 
 Kline - Mangan 
6-0 6-0 
ITC 04:00      R2
 
 Erskine - Martin 
4-6 6-1 6-4 
Erskine - Martin 
ITC 03:00      C4
Ferrin - Goncalves 
English - Reed 
ITC 03:00      C5
10 Croker - Montgomery 
 
 Croker - Montgomery 
6-4 6-2 
ITC 04:00      R3
 
 Pearson - Todd 
6-2 6-2 
 
 
 
 Croker - Montgomery 
6-2 6-2 
 
 
Sat ITC 10:00      RR2
 
 
 
 Grangeiro - Moore 
6-1 6-1 
 
 
11 Heffernan - Kelly 
ITC 03:00      C6
12 Pearson - Todd 
13 Gaffney - Hissey 
ITC 03:00      C7
14 Farrell - Lynam 
 
 Gaffney - Hissey 
6-3 6-2 
ITC 04:00      R4
 
 Grangeiro - Moore 
6-3 6-3 
15 de Liefde - White 
ITC 03:00      C8
16 Grangeiro - Moore 
17 Kahler - Riva 
ITC 03:00      C9
18 Schaper - Sheehy 
 
 Kahler - Riva 
6-0 6-1 
ITC 04:00      R5
 
 Holtschneider - Lawson 
NSR 
 
 
 
 Kahler - Riva 
6-4 6-1 
 
 
Sat ITC 10:00      RR3
 
 
 
 Gillespie - Lepivert 
6-7 7-5 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kahler - Riva 
3-6 6-4 7-5 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 11:30      X2
 
 
 
 
 
 
 
 Barnes - Wistken 
2-6 7-6 6-2 
 
 
 
 
 
 
19 Drum - McLean 
ITC 03:00      C10
20 Holtschneider - Lawson 
21 Gayle - Schwarz 
ITC 03:00      C11
22 Fischl - Parr 
 
 Fischl - Parr 
6-0 6-3 
ITC 04:00      R6
 
 Gillespie - Lepivert 
6-0 6-1 
23 Kociecki - Lemery 
ITC 03:00      C12
24 Gillespie - Lepivert 
25 Barnes - Wistken 
BS 02:00      C13
26 Finn - Longua 
 
 Barnes - Wistken 
6-1, 6-2 
BS 03:00      R7
 
 Noble - Workman 
7-5, 6-2 
 
 
 
 Barnes - Wistken 
6-1, 1-6, 6-3 
 
 
Sat ITC 10:00      RR4
 
 
 
 Marino,M - Schmidgall 
6-0, 6-1 
 
 
27 Noble - Workman 
BS 02:00      C14
28 Cassas - Slobin 
29 Coster - Johnson 
BS 02:00      C15
30 Faig - Kleeman 
 
 Coster - Johnson 
6-3 6-7 7-6 
BS 03:00      R8
 
 Marino,M - Schmidgall 
6-1, 6-2 
31 Shallcross - Ucko 
BS 02:00      C16
32 Marino,M - Schmidgall 

 

 
 


 

2013 APTA Nationals

Thursday - Sunday, March 7-10, 2013


Men - Main - 2nd 1/4

Round of 128Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-Finals
33 Eberly - Uihlein 
URTC 02:00      C17
34 Lee - Muldoon 
 
 Eberly - Uihlein 
6-1 6-0 
URTC 03:00      R9
 
 Layton - VanCalcar 
6-2 6-3 
 
 
 
 Eberly - Uihlein 
6-0 6-0 
 
 
Sat URTC 10:00      RR5
 
 
 
 Albrikes - Palmer 
6-2 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Eberly - Uihlein 
6-1 6-0 
 
 
 
 
 
 
Sat URTC 11:30      X3
 
 
 
 
 
 
 
 Caldwell - Cordish 
6-3 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Eberly - Uihlein 
6-4 6-7 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 04:00      QR2
 
 
 
 
 
 
 Arraya - Jonason
 3-6 6-4 7-6
 
 Team Advances to Semi-Final
 (see below)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Arraya - Jonason 
6-1 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
35 Layton - VanCalcar 
URTC 02:00      C18
36 Gruenberg - Nuttall 
37 Welker - Wiese 
URTC 02:00      C19
38 Keer - Stuhler 
 
 Welker - Wiese 
6-4 6-0 
URTC 03:00      R10
 
 Albrikes - Palmer 
6-4 6-4 
39 Albrikes - Palmer 
URTC 02:00      C20
40 Englander - Janecek 
41 Englesberg - McMaster 
URTC 02:00      C21
42 Brosnan - Brosnan 
 
 Englesberg - McMaster 
6-2 6-3 
URTC 03:00      R11
 
 Eger - Peppiatt 
6-2 6-4 
 
 
 
 Englesberg - McMaster 
6-4 6-3 
 
 
Sat URTC 10:00      RR6
 
 
 
 Caldwell - Cordish 
6-2 6-1 
 
 
43 Eger - Peppiatt 
URTC 02:00      C22
44 Giannetti - Maddox 
45 Garavaglia - Marino,T 
RCC 02:00      C23
46 Chabraja - Morgan 
 
 Chabraja - Morgan 
6-1 1-6 6-4 
RCC 03:00      R12
 
 Caldwell - Cordish 
6-0 6-0 
47 Campbell - Tarentino 
RCC 02:00      C24
48 Caldwell - Cordish 
49 Falatek - Najdek 
RCC 02:00      C25
50 Abbate - Casesa 
 
 Falatek - Najdek 
6-0 6-1 
RCC 03:00      R13
 
 Cramer - Mirsky 
6-0 6-1 
 
 
 
 Falatek - Najdek 
6-1 6-4 
 
 
Sat URTC 10:00      RR7
 
 
 
 Heil,B - Struck 
6-2 6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Falatek - Najdek 
0-6 6-3 6-2 
 
 
 
 
 
 
Sat URTC 11:30      X4
 
 
 
 
 
 
 
 Arraya - Jonason 
6-2 7-5 
 
 
 
 
 
 
51 Everitt - Morton 
RCC 02:00      C26
52 Cramer - Mirsky 
53 Amerio - Rome 
EFC 02:00      C27
54 Lauer - Lauer 
 
 Lauer - Lauer 
6-4 7-5 
EFC 03:00      R14
 
 Heil,B - Struck 
6-3 6-3 
55 Coughlin - Fassler 
EFC 02:00      C28
56 Heil,B - Struck 
57 Neave - Smith 
EFC 02:00      C29
58 Hall - Nowlan 
 
 Neave - Smith 
6-3 6-3 
EFC 03:00      R15
 
 King - Vidal 
6-4 7-5 
 
 
 
 Neave - Smith 
6-2 6-2 
 
 
Sat URTC 10:00      RR8
 
 
 
 Arraya - Jonason 
6-1 6-0 
 
 
59 Browne - Ucko 
EFC 02:00      C30
60 King - Vidal 
61 Pani - Romano 
EFC 02:00      C31
62 Morris - Plumpton 
 
 Morris - Plumpton 
6-0 6-0 
EFC 03:00      R16
 
 Arraya - Jonason 
6-1 6-1 
63 Andersen - Woldenberg 
EFC 02:00      C32
64 Arraya - Jonason 

 

 
 


 

2013 APTA Nationals

Thursday - Sunday, March 7-10, 2013


Men - Main - 3rd 1/4

Round of 128Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-Finals
65 Bancila - Porter 
SBCC 02:00      C33
66 Burns - Hagman 
 
 Bancila - Porter 
6-4 6-1 
SBCC 03:00      R17
 
 Elfant - Smith 
3-6 6-4 7-6 
 
 
 
 Bancila - Porter 
6-2 6-1 
 
 
Sat EFC 10:00      RR9
 
 
 
 Levanat - Rhazali 
6-4 5-7 6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bancila - Porter 
6-2 6-2 
 
 
 
 
 
 
Sat EFC 11:30      X5
 
 
 
 
 
 
 
 Rothschild - Schmitt 
6-7 6-4 7-6 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bancila - Porter 
6-1 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 04:00      QR3
 
 
 
 
 
 
 DeRose - Lubow
 7-6 nsr
 
 Team Advances to Semi-Final
 (see below)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 DeRose - Lubow 
7-6 0-6 6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
67 Mazzarese - McManus 
SBCC 02:00      C34
68 Elfant - Smith 
69 Easter - Jaysingh 
SBCC 02:00      C35
70 McFaden - Miller 
 
 Easter - Jaysingh 
6-4 6-7 6-3 
SBCC 03:00      R18
 
 Levanat - Rhazali 
6-4 6-1 
71 Dunn - Mannion 
SBCC 02:00      C36
72 Levanat - Rhazali 
73 Rothschild - Schmitt 
CAC 02:00      C37
74 Chisolm - Rivera 
 
 Rothschild - Schmitt 
6-4 7-5 
CAC 03:00      R19
 
 Gates - Vasudeva 
6-1 6-1 
 
 
 
 Rothschild - Schmitt 
3-6 6-2 7-5 
 
 
Sat EFC 10:00      RR10
 
 
 
 Bredberg - Wilkinson 
6-1 6-3 
 
 
75 Gates - Vasudeva 
CAC 02:00      C38
76 Belsky - Hartgers 
77 Conway - Valvano 
CAC 02:00      C39
78 Bodde - Doup 
 
 Bodde - Doup 
6-0 6-2 
CAC 03:00      R20
 
 Bredberg - Wilkinson 
6-1 6-1 
79 McDonald - Osbourne 
CAC 02:00      C40
80 Bredberg - Wilkinson 
81 Cosimano - LeFevre 
NFC 02:00      C41
82 Hersh - Noland 
 
 Cosimano - LeFevre 
6-0 6-1 
NFC 03:00      R21
 
 Heil,E - Hornik 
6-1 6-0 
 
 
 
 Cosimano - LeFevre 
6-0 6-1 
 
 
Sat EFC 10:00      RR11
 
 
 
 Cochrane - Johnson 
6-1 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Cosimano - LeFevre 
6-2 6-3 
 
 
 
 
 
 
EFC 11:30      X6
 
 
 
 
 
 
 
 DeRose - Lubow 
6-0 6-1 
 
 
 
 
 
 
83 Errico - Richter 
NFC 02:00      C42
84 Heil,E - Hornik 
85 Mah - Willoughby 
NFC 02:00      C43
86 Glaser - Shorb,W 
 
 Mah - Willoughby 
6-0 6-1 
NFC 03:00      R22
 
 Cochrane - Johnson 
6-1 6-0 
87 Gartner - Wishnoff 
NFC 02:00      C44
88 Cochrane - Johnson 
89 Ruppert - Wright 
MFC 02:00      C45
90 Crawford - Rosenow 
 
 Ruppert - Wright 
6-0 6-1 
MFC 03:00      R23
 
 Hume - Spracklin 
6-0 6-1 
 
 
 
 Ruppert - Wright 
6-3 6-1 
 
 
Sat EFC 10:00      RR12
 
 
 
 DeRose - Lubow 
6-0 6-1 
 
 
91 McNerney - McNerney 
MFC 02:00      C46
92 Hume - Spracklin 
93 Poletti - Stewart 
MFC 02:00      C47
94 Cea - Munn 
 
 Poletti - Stewart 
6-4 6-0 
MFC 03:00      R24
 
 DeRose - Lubow 
6-2 6-1 
95 Davis - deKanter 
MFC 02:00      C48
96 DeRose - Lubow 

 

 
 


 

2013 APTA Nationals

Thursday - Sunday, March 7-10, 2013


Men - Main - Bottom 1/4

Round of 128Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-Finals
97 McKnight - Rose 
Tux 02:00      C49
98 Beers - Hocker 
 
 McKnight - Rose 
6-0 6-3 
Tux 03:00      R25
 
 Burger - Tregellas 
6-2 7-5 
 
 
 
 McKnight - Rose 
6-0 6-1 
 
 
Sat BHC 09:00      RR13
 
 
 
 O'Connor - Wakeford 
6-4 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 McKnight - Rose 
6-0 6-1 
 
 
 
 
 
 
Sat BHC 11:30      X7
 
 
 
 
 
 
 
 Estes - Stulac 
6-1 6-2 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 McKnight - Rose 
6-2, 6-3 
 
 
 
 
 
 
 
Sat ITC 04:00      QR4
 
 
 
 
 
 
 Broderick - Gambino
 
 
 Team Advances to Semi-Final
 (see below)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Broderick - Gambino 
4-6 6-1 6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99 Burger - Tregellas 
Tux 02:00      C50
100 Shorb,P - Sibol 
101 Finck - Montalbano 
Tux 02:00      C51
102 Atkinson - Milbank 
 
 Atkinson - Milbank 
6-2 6-2 
Tux 03:00      R26
 
 O'Connor - Wakeford 
6-1 6-3 
103 Gumbinner - Stratton 
Tux 02:00      C52
104 O'Connor - Wakeford 
105 Mavrin - Misitrano 
MCGC 02:00      C53
106 Adinolfi - Rodgers 
 
 Mavrin - Misitrano 
6-1 6-0 
MCGC 03:00      R27
 
 Hoffman - Nash 
6-2 0-6 6-1 
 
 
 
 Mavrin - Misitrano 
6-0 6-1 
 
 
Sat BHC 09:00      RR14
 
 
 
 Estes - Stulac 
7-6 6-2 
 
 
107 Hoffman - Nash 
MCGC 02:00      C54
108 Brockelman - Ware 
109 Chronister - Groft 
Ram 02:00      C55
110 Campbell - Smith 
 
 Campbell - Smith 
6-3 6-4 
Ram 03:00      R28
 
 Estes - Stulac 
6-2 6-1 
111 McClure - Mullin 
Ram 02:00      C56
112 Estes - Stulac 
113 Bostrom - Easterbrook 
HGC 02:00      C57
114 Banta - McAndrew 
 
 Bostrom - Easterbrook 
6-1 6-1 
HGC 03:00      R29
 
 Kowalik - Metzler 
6-3 6-3 
 
 
 
 Bostrom - Easterbrook 
6-2 6-2 
 
 
Sat BHC 09:00      RR15
 
 
 
 Bakker - Jones 
6-0, 6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bakker - Jones 
6-3 6-3 
 
 
 
 
 
 
Sat BHC 10:30      X8
 
 
 
 
 
 
 
 Broderick - Gambino 
6-2 6-2 
 
 
 
 
 
 
115 Kowalik - Metzler 
HGC 02:00      C58
116 Horne - Shrager 
117 Daniels - Flury 
BS 02:00      C59
118 Ferriero - Grassmyer 
 
 Ferriero - Grassmyer 
6-2 7-5 
BS 03:00      R30
 
 Bakker - Jones 
6-1, 6-1 
119 Herchel - Smith 
BS 02:00      C60
120 Bakker - Jones 
121 Khurana - Wagner 
ITC 04:00      C61
122 Cartier - Godiksen 
 
 Khurana - Wagner 
6-1 6-3 
ITC 05:00      R31
 
 Cobbs - Hawke 
NSR 
 
 
 
 Khurana - Wagner 
6-2 6-0 
 
 
Sat BHC 09:00      RR16
 
 
 
 Broderick - Gambino 
6-1 6-1 
 
 
123 Brundige - Hintz 
ITC 04:00      C62
124 Cobbs - Hawke 
125 Kelley - McKessy 
ITC 04:00      C63
126 Garvin - Stapleton 
 
 Kelley - McKessy 
6-4 3-6 6-2 
ITC 05:00      R32
 
 Broderick - Gambino 
6-0 6-0 
127 Hartgers - Ruppert 
ITC 04:00      C64
128 Broderick - Gambino 

 

 
 


 

2013 APTA Nationals

Thursday - Sunday, March 7-10, 2013


Men - Main

Semi-FinalsFinal
 du Randt - Parsons 
Sun ITC 10:00      
 Arraya - Jonason 
 
 du Randt - Parsons 
7-6 7-6 
Sun ITC 01:00      
 
 DeRose - Lubow 
6-4 7-5 
 
 
 du Randt - Parsons
 7-6 6-3
 
 
 DeRose - Lubow 
Sun ITC 10:00      
 Broderick - Gambino